POSJET HRVATSKOM SABORU

Dana 6. veljače 2020. godine učenici Srednje škole u Maruševcu posjetili su Hrvatski sabor i Zagrebačku burzu. Ova terenska nastava bila je namijenjena učenicima 4. f, 4. g i 1. m razreda u sklopu predmeta Politika i gospodarstvo te Građanski odgoj i obrazovanje. Terenska nastava „Posjet Hrvatskom saboru“ sastojala se od tri djela. Prvo smo uz stručno vodstvo razgledali zgradu Hrvatskog sabora te imali priliku čuti i naučiti puno povijesnih činjenica vezanih u Sabor i prošlost Hrvatske. Nakon razgledavanja Sabora,  s galerije smo pratili sjednicu u glavnoj sabornici namijenjenu učenicima i građanima. Na spomenutoj sjednici saborski zastupnici raspravljali su o podizanju PDV-a na kavu i bezalkoholna pića. Nakon što je sjednica završila, nastavili smo razgledavati Sabor te je sljedeće mjesto našeg posjeta bila dvorana Ante Starčevića u kojoj se nalazi poznata slika Jadranke Fatur koja prikazuje prvo zasjedanja Hrvatskog sabora u samostalnoj Republici Hrvatskoj. U dvorani se nalaze i slike svih dosadašnjih predsjednika Hrvatskog sabora. Kasnije smo imali priliku razgovarati s nekim saborskim zastupnicima poput Roberta Podolnjaka iz Mosta, Josipa Križanića, Dražena Srpaka i Anđelka Stričaka iz HDZ-a te Željka Glasnovića iz stranke Neovisni za Hrvatsku. Vremena je bilo malo, a pitanja puno, ali smo ipak dobili mogućnost pitati i saznati sve što nas je zanimalo. Saborske zastupnike pitali smo čime se bave osim politike, koju školu i fakultet su završili, kako balansiraju između svoj poslovnog i privatnog života, što misle o državnoj maturi, koronavirusu i ostalim trenutno aktualnim stvarima i događajima kako u Hrvatskoj, tako i u svijetu. S tim razgovorom završio je naš posjet Saboru. Laganim hodom uputili smo se do Zagrebačke burze i tamo saslušali predavanje o financijama, financijskom planu, dionicama, ulaganjima.... Dan smo priveli kraju povratkom u Maruševec puni dobrih dojmova i pozitivnih komentara.

autor teksta: Marija Hoić

lektura: Jelena Posavec Krobot, mag. educ. philol. croat.

fotografije: Ivana Buhin, mag.educ.soc., Anja Kostanjevec, Veronika Furjan

objavio: Ivana Buhin   datum: 2. 3. 2020.

« Srpanj 2020 »