ZNANJEM PROTIV MRŽNJE

U našoj je školi pod pokroviteljstvom Agencije za odgoj i obrazovanje, Varaždinske županije i Republike Slovenije u ponedjeljak 6. studenog održan stručno-edukativni skup „Znanjem protiv mržnje“. Tema je ove godine bila povezana s 500. obljetnicom reformacije. Skup je organizirao prof. Milivoj Dretar, iz Udruge za edukaciju i promicanje ljudskih prava. Pozdravne govore sudionicima iz šest škola u Varaždinskoj županiji i službenim gostima i predavačima uputili su Đurđica Garvanović-Porobija, ravnateljica Srednje škole u Maruševcu, Damir Šprem, načelnik Općine Maruševec, te Tomislav Paljak, zamjenik župana. Iz Općine Maruševec skupu su prisustvovali i zamjenik načelnika Mario Klapša, predsjednik Općinskog vijeća Josip Špoljar i pročelnica Jedinstvenog upravnog odjela Dragica Korpar. Oni su u prostoru naše škole primili u službeni posjet veleposlanicu Republike Slovenije Nj. E. Smiljanu Knez.  Glazbeni program na početku izveli su učenici Srednje škole u Maruševcu pod vodstvom odgajatelja Petra Crnogorca.

Slijedi pregled predavača i tema koje su iznijeli slušateljima:
Milivoj Dretar, Pet stoljeća netolerancije.
Učenici Srednje škole u Maruševcu (Sara Pil i Mihej Vudrak), Razvoj adventističke Srednje škole u Maruševcu.
Nj. E. Smiljana Knez, Slovenska iskustva.
Jasmin Medved, Reformacija i protureformacija na području Varaždina.
Gene Whiting, Obitelj Zrinski i reformacija.
Milivoj Dretar, Svjedoci vjere u paklu rata.
Ivana Čop, savjetnica iz Ureda pučke pravobraniteljice, Diskriminacija temeljem vjere.
Ivana Buhin i Nada Žalac, iz Srednje škole u Maruševcu, Suživot u našoj školi.
Jasminka Belščak, Andreja Martinčević, Ljiljana Mavrek, iz Osnovne škole Petrijanec, Projekt No Place for Hate.

Prije početka skupa u krugu su naše škole posađeni šafrani prijateljstva. Škola je priredila domjenak za sve goste koji su u razgovoru zaboravili na sve vjerske i druge razlike. Namjesto mržnje odabrali su radije znanje, prijateljstvo, pobratimstvo… Fotografski je sve zabilježila učenica Tanja Matoša. (ĐGP)

objavio: Andrija Bernik   datum: 15. 11. 2017.

« Srpanj 2018 »