GIMNAZIJALCI UŽIVALI U KULTURNOJ I PRIRODNOJ BAŠTINI SPLITA

Učenici 1.g razreda, u programu Opće gimnazije, 15. i 16. lipnja 2017. sa svojim su razrednikom otišli na dvodnevnu ekskurziju u Split, gdje su mogli iz prve ruke vidjeti ono o čemu uče u povijesti i umjetnosti, a usput se osvježiti morem i druženjem neopterećenim brigama razredne nastave. Razgledavali su Dioklecijanovu palaču, crkvu sv. Duje (najstariju katedralu na svijetu), izvorni kip Grgura Ninskog (Varaždincima dvostruko zanimljiv), brdo Marjan i druge znamenitosti, s posebnim naglaskom na francusku ostavštinu (budući da ih većina uči francuski u našoj školi) iz doba uprave Napoleonova maršala Augustea de Marmonta, čije ime nosi popularna splitska ulica. Obišli su i ruševine antičke metropole Salone, glavnog grada nekadašnje rimske provincije Dalmatia, u kojem je živjelo čak 60 000 stanovnika. Odjednom je povijest Rima, koju su učili proteklih mjeseci, oživjela dok su hodali drevnim zidinama i ulicama između ruševina kuća, dućana, toplica, amfiteatra, bazilika, vodovoda i dr. „Točno mogu zamisliti kako su ovdje prolazila kola“, rekao je jedan učenik kada smo po dva tisućljeća staroj popločanoj cesti prošli kroz gradska vrata iz doba Rima. Zadovoljstvo učenikā ekskurzijom i terenskom nastavom i „aha“ trenuci pokazuju da učenje nije samo informacija već i doživljaj i zajedništvo. (Matija Kovačević, mag. francuskog jezika i etnologije)

objavio: Andrija Bernik   datum: 26. 6. 2017.