FOTOGRAFIJA, SKULPTURA I FILM NAŠIH UČENIKA ZAPLIJENILI PAŽNJU OCJENJIVAČA NA REGIONALNOJ DOMIJADI

U Križevcima je ovoga proljeća održana Smotra učeničkih radova nastalih u učeničkim domovima Sjeverozapadne Hrvatske. Najviše pozornosti, Kad su u pitanju radovi naših učenika, izazvala je fotografija naše učenice Tanje Matoša pod nazivom:“I stvori Bog čovjeka, po obličju svojemu stvori ga“. Iako je plasirana na drugo mjesto, pozvana je na državnu Domijadu u Rovinj. Skulptura „Raznolikost a ne razlika“ učenice Sare Milić zauzela je treće mjesto kao i film „Nova godina u Grčkoj“. O filmu naših učenika, u satavu Lorena Đurin, Sara Pil, Sara Rajher, Petar Tkalčec, Martin Hačko i Josip Šadek,
Filmski savez RH, kritičar Stipe Radić, dao je sljedeću ocjenu: „Naslov dokumentarnog filma Nova godina u Grčkoj možda nas i može navesti na krivi trag. Mladi akteri nisu u Grčku putovali kako bi se ludo zabavljali, već kako bi pomagali dječici u izbjegličkom kampu. Kratki film koji je o njima snimila video sekcija Učeničkog doma Maruševac prenosi iskustvo svega što su tamo doživjeli, a to nam se dočarava preko njihovih komentara, snimki i fotografija. Kao što bismo i očekivali od putopisnog dokumentarca, film je ponešto sirovih tehničkih karakteristika, no njegova se prava snaga ionako krije u poruci koju šalje. Mladi volonteri svoje doživljaje iznose u kratkim crtama, a topao i neposredan način na koji ih prezentiraju, pokazuje da zaista imaju velika srca. Oni nam otkrivaju koliko je ispunjavajuće upoznavanje ljudi iz drugih kultura i kako, s tek malo dobre volje, možemo učiniti mnogo dajući dio svoga vremena drugima. Djeca i odrasli kojima su pomagali u Grčkoj njihov su trud pak platili najvrjednijom valutom - širokim osmijesima!“ Mentorice su zapaženih radova bile mag. Slavica Marčeta (fotografija i film) i učiteljica Cona Stojšić (skulptura). (ĐGP)

objavio: Andrija Bernik   datum: 19. 4. 2017.